Rozdíl mezi knihou a filmem?

24. srpna 2013 v 20:38 | *Vee* |  My diary
Ahoj :)
Dnes jsem se rozhodla napsat článek o tom jaký je můj pohled na knihu, která je zfilmovaná :)
Bavte se.

...
Pro začátek jsem si vybrala 2 knihy a filmy k tomu.
Nejdřív se vrhnu na film a pak knihu.

Stmívání: Rozbřesk II. část - film + kniha
Co se Stmívání týče je to jasné hned proč jsem si vybrala tenhle film. Začíná to Belliným probuzením do života upíra. Má dceru Nessie, do které se otiskl Jacob. Jenže tohle všechno vede k tomu, že prichází mocná upírská rodina Volturiovi, kteří za každou cenu chtějí Nessie a celou její rodinu, vlky konče zničit.
V období zimy Volturiovi přicházejí a strhuje se veliká bitva, při které umírá půlka Cullenů a skoro celé vojsko Volturiových. Carlisle, Lea, Seth, Jasper, Aro, Jane a tím seznam nekončí. Není to ani polovina. A vy si najednou říkáte.. Co ta bitva má znamenat? Tohle bylo v knize? Odpověď je lehká a jasná. NE! Ani náhodou.
Autorka schválila, že velkolepá bitva do filmu může být přidaná, co jsem četla tak, aby to mělo i nějakou akci a nebylo to přeslazené jako díly předtím.
ANO! Jedině schvaluji. Ne, že by se mi sága Stmívání nelíbila, ale když už se držet knižní předlohy tak by možná měli doslova. To nemusí psát pod plakát - Podle knižní předlohy od autorky S. Meyerové. Stačilo napsat něco ve smyslu - Část je podle předlohy a tu druhou jsme si vymysleli. :D No dobře, to by nevypadalo hezky, ale co.. je natačeno, zakončeno a skončeno.

Eragon - film + kniha
Fanoušci draků, letání a bitev si na tomhle smlsly, ALE já mám nějaké námitky.
Film začíná skoro jako sci-fi.. Aria, spojenkyně Vardenů uhání lesem, aby předala dračí vejce.. blah, blah, blah.. známe to všichni. Dračí vejce se dostane do Eragonových rukou a z toho se snate Dračí jezdec. Páni! To je hardcore. Koho by to napadlo, že bude Dračí jezdec? Skoro všechny.
Co mě na tom zarazilo a skoro až pobouřilo bylo to jak si dračice "vybrala" jméno.
Kniha: Brom vypráví příběhy o období, kdy Alagaesie skvétala pod vládou Dračích jezdců. Pak se vzbouřil jeden a.. kvůli tomuhle to nepíšu. Vypráví, že byl jeden Jezdec a ten měl dračici, která se jmenovala Saphira a právě proto Eragon pojmenoval svojí dračici Saphira. Díky příběhu, který Brom vyprávěl.
Dále bylo v knize, že Saphira roste sama každým dnem a je težší jí mít v domě. To se dá pochopit.
Film: Saphira sice roste, ale když jí chce naučit Eragot lítat, jsou všude blesky a tmavo a co se nestane.. Saphira je veliká dračice co umí lítat jako by to uměla už ve vajíčku a co víc.. sama řekne Eragonovi, že se jmenuje Saphira ještě k tomu přidá, že ON je její jezdec. To když jsem viděla, málem to se mnou šlehlo.
Uznávám, že dát do filmu to jak dračice roste, by bylo zdlouhavý, ale přece jenom to co z filmu udělali je ještě horší.
Přitom kniha je senzační a mě hrozně okouzlila. :)

A co váš názor na tyhle dva filmy?
Nebo máte ještě jiné zkušenosti s tím, že film nebyl podle vašich představ, když knížka byla tak skvělá?
Budu ráda za názory.
Zatím Vaše
*Vee*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 24. srpna 2013 v 20:51 | Reagovat

Eragon mi ako film až tak neprekážal, ale ako kniha je to jednoznačne lepšie :) Twilight nemám rada ani v jednej podobe :D

ľudia nemaju radi ked im hovorim že Marley a ja je ako film ...pre mňa proste zlý - čítala som knižku a tá ma naskutočne dojala a zamilovala som si ju, preto mi spracovanie nesadlo.
Harryho Pottera mám rovnako rada ako knihu či film - nie klamem, knihy sú omnoho lepšie - je mi jasné že vo filme nemohlo byť všetko, ale vynechané scény či filmové chyby ma strašne mrzia.

2 Vendy Vendy | Web | 27. října 2013 v 10:04 | Reagovat

Předloha versus film? To mi připomíná jeden známý citát - dokonalý překlad je jako žena. Když je krásný, není věrný, a když je věrný, není krásný.
Film funguje jinak a nedá se udělat dokonalý přepis se vším všudy. V knize funguje tvá představivost, během několika vteřin si představíš celý děj. Ve filmu jsou omezeni časovým limitem, výběrem kulis, pozadí, hudbou, kostýmy, vymýšlením textů, střihem, návazností.
Co se týká té závěrečné bitvy v Rozbřesku, mně se naopak moc líbila. Nejenže oživila závěr filmu a nečekaně překvapila, ale také vnesla tu základní myšlenku - když budou mezi sebou bojovat, skončí to porážkou obou stran, protože na obou stranách budou ztráty. Za sebe jsem ráda, že přidání této scény autorka schválila, protože to nijak nenarušilo původní myšlenku celé série, a přitom celý film obohatilo.
Jinak, Twillight kniha versus film bylo poměrně vyrovnáno, myslím, že s předlohou se vypořádali celkem dobře (i když by mohli líp, ale to platí snad u každého filmu).
Eragon - tady se mi jednoznačně líbila víc kniha, film mi připadal odfláknutý. Triky samotné totiž nestačí pro fungování filmu, chce to příběh, a taky věrohodné sehrání, tak, aby se divák dokázal do příběhu ponořit, vcítit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama