Jak být dobrý pisálek

4. března 2014 v 20:14 | *Vee* |  My diary


Nazdárek moji nejmilejší. Dnes bych vám chtěla představit něco co jsem nikdy nenapsala.
Jsou to rady a porady pro začínající pisálky. Doufám, že se budou hodit. :)

1) Vyberte si VLASTNÍ postavy
Pro začátek.. ano je sice hezký, že někdo vytvořil Edwarda a Bellu nebo Katniss a Peetu.. ale čtenářům jde především o nové postavy.. takové, které se neokoukali. Protože tyhle páry vytvořil někdo jiný.. nejsou vaše. Zapojte mozek a vymyslete si vlastní. Může to být kdokoliv. Realitní makléř, prodavačka, servírka.. Není to těžké.
Kupříkladu já.. mám přesně 5 postav o kterých dokážu napsat cokoliv. Vážně cokoliv. Dávám je dohromady jak chci. Píšu si také o nich jak chci.. Jména psát nebudu, protože tohle jsou moje postavy a na ně jsem dost háklivá. (ale i když jsem jména nevymyslela to, že o nich napíšu jim opravdu nevadí) ;) je mi líto.. mějte fantazii a postavy se sami nabídnou. :)
A popravdě.. je lepší si dát do povídky 2-3 postavy.. jakmile tam dáte mnoho postav nastane zmatek, čtenář se v tom začne ztrácet a nakonec se může stát, že vaši povídku/příběh odvrhne rovnou. Ale tím neříkám, že víc jak 3 postavy ;) já sama ráda přidávám do příběhů další a další postavy. :)
POZOR!! Pokud dáte do příběhu mnoho postav musíte si to umět zařídit tak, aby se vám postavy nepletli jedna přes druhou!!!

2) Vyberte si MÍSTO
Teď když už máme postavy se můžeme vrhnout na samotnou povídku.
Svět už zná mnoho a mnoho druhů upírů.. ať už ty co září na slunci nebo se rozpadnou v prach, když jim do srdce vrazíte kolík.. ale kdo zná obyčejnou ženu, které se narodil syn, ale mysleli si, že je mrtvý? To ovšem.. to nikdo. Tím se nabízí příběh, který zcela přebije ty předešlé. :)
Co je další chyba? Výběr místa! Mystic Falls, Dvanáctý kraj nebo Phoenix? No tak.. to jsou místa, která jsou už tak ohraná, že se sloupává i cedule s nápisem místa. ;)
Zkuste svůj příběh přesunout někam jinam.. do přírody, kde má vaše postava domeček. Nebo ještě líp.. vymyslete si vlastní město, vesnici nebo cokoliv jiného. Toll Bridge nechte Sněhurce ;)
Opět dám příklad na sobě.. ano mám pár míst kam moje příběhy zasazuji. Třeba do nějakého města, kde mají vlastní nadaci nebo knihovny.. vymyslím jim vlastní dům! :)
Teď bych dala POZOR!!, ale bylo by to to samé jako nahoře, ale pozměnila bych místo. :)

3) Vyberte si ZÁPLETKU
Máme postavy a už mají i kde bydlet. :) tak co jít na zápletku?
Vážně si myslíte, že je originální, když každá postava bydlí na druhým konci města, pak se jednou uviděj a najednou JISKRA, PLAMEN a POŽÁR? Ne.. to vskutku není to pravý ořechový pro vaše hrdiny. Korunku tomu dáte, když je necháte, aby se rozešli, dělali smutný, že nejsou spolu, možná si najdou i někoho jinýho, aby ten druhý žárlil, ale pak si uvědomí jaká to byla blbost, že se rozešli, vrátí se spolu.. proč to zjednodušovat? Prostě je nechám, aby se znovu rozešli! NE!! Lidi NE! To je to nejhorší co může správný pisálek udělat.
Další příklad na mě.. mám ráda zápletku, kde se pár (manželé, prostě ti co spolu chodí nebo i milenci) snaží zachránit si život a přežívá jen pomocí toho druhého. Romantika a nebezpečí v jednom.
Nekombinujte moc zápletky.. on chodí s ní, ale líbí se jí on? Vážně? To není moc dobrý.. opět. Nastává chaos, čtenář se neorientuje a pak povídku vypíná, protože po prvním odstavci se ztratil. :)
Neříkám, že já to nedělám, ale snažím se, aby to mělo souvislost.

A jako poslední bod tohoto.. ČESKÝ JAZYK! Je opravdu katastrofální, když čtete dílo pisálka, která má hrubici vedle hrubice! Interpunkci ještě chápu.. i pro mě je těžká ;) ne, že není.

Višel z domu kterí stál na okrajy strašidelnýho lesa.

Jak se vám to jeví? I mě to je proti srsti!

Doufám, že jste došli až sem moji milý pisálci. :)

Děkuju vám za přečtení a doufám, že jsem vás trochu motivovala. A pokud ano.. napište mi to. :)

Pěkný večer. Vaše
*Vee*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kiara Kiara | E-mail | Web | 4. května 2014 v 9:58 | Reagovat

Ehm... Rady dobrý, ale mám takový pocit, že jsem až podezřele podobné kdysi dávno někde četla. Aspoň dle nadpisů mi to tak přijde.
Co je další věc, která mě ale utvrzuje v tom, že jsi to nezkopírovala, možná se jen inspirovala: pravopisné chyby. Je pěkné, že na konci upozorňuješ, jak je český jazyk důležitý a jak ti interpunkce nejdou. Ale i článek by měl mít nějakou úroveň. Nechci vypisovat všechny chyby pravopisné, to bych tu mohla být do zítřka, ani chyby v interpunkcích, když jsi sama uznala, že ti moc nejdou, i když ti občas ulítne i základní čárka.
Podle toho, jak jsi dala na sobě příklady, usuzuji, že píšeš povídky. Pokud je to tímto stylem (chyby, malá písmena na začátcích vět - i po emotikonech-, doufám, že smajlíci tam nejsou), nejsem si jistá, kolik lidí jsi odradila po prvním odstavci.
Já nevím, jestli jsem moc kritická, každopádně bych radila si třeba nastudovat nějaká pravidla (například: mě/mně, mladý/jarní,...). Vše se dá v dnešní době dohledat na internetu.
I články by měly mít nějakou tu úroveň. Jasně, ulítne ti sem tam chyba či překlep, ne že ne... Ale přečtením si, jen jednou, toho, cos napsala, tě vyvaruje spousty chyb, které jsi možná napáchala...
Neber to, prosím, jako "hejt" nebo tak, jen se ti snažím napsat konstruktivní kritiku, které se v dnešní době jen tak nedočkáš, obzvlášť ne na blogu :)
Měj se pěkně ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama